Dejme přírodě zelenou aneb jak zakomponovat vegetaci do staveb

Výstavbou budov vždy zabíráme určitou část zeleného území a půdy. Připravujeme o místo pro život nejen rostliny, ale i hmyz či další živočichy. Zároveň tak nevratně měníme lokální podmínky. Existuje naštěstí několik možností, jak tento zásah do krajiny „odčinit“. Některé možnosti vyžadují přijmout určitá opatření již při samotném návrhu objektu, jiné je možné takřka bez problémů realizovat kdykoliv.

Doufám, že už je za námi ta doba, kdy se obrovské plochy asfaltovaly či dláždily a vegetace musela těmto zásahům ustupovat. Výsadba a preference zelených ploch je lékem na mnoho potíží a problémů, kterým čelíme. Vegetace ve městech dokáže doslova zázraky.

  • Produkuje kyslík a váže oxid uhličitý.
  • Váže prachové částice a zabraňuje šíření prachu.
  • Čistí vzduch od škodlivin.
  • Zadržuje vodu nebo zpomaluje její odtok, reguluje vlhkost, pomáhá zvládat přívalové deště, odlehčuje kanalizaci.
  • Poskytuje útočiště pro hmyz, ptáky a další živočichy.
  • Působí jako klimatizace v horkých letních dnech, zabraňuje přehřívání.
  • Pomáhá pohlcovat zvuk.
  • Funguje také jako tepelná izolace.
  • Ve městech zmírňuje negativní dopady tzv. tepelných ostrovů, napomáhá regulovat teplotu a lépe zvládat letní horka.
  • Má nezanedbatelný pozitivní vliv z hlediska estetiky, pohled do zeleně je uklidňující, často šíří také příjemnou vůni.

Zelená střecha

Ve městech, která velmi trpí akutním nedostatkem zeleně, jsou zelené střechy ideální volbou. Hodí se ale prakticky všude – do města i na vesnici, na malý domeček i velkou administrativní budovu.

Zelená střecha, vegetace ve městě

Zelená střecha prozáří betonovou krajinu.

Zelené střechy se navrhují buď jako extenzivní nebo intenzivní. Extenzivní střecha většinou nevyžaduje velkou údržbu a primárně není určena k pobytu osob. Intenzivní střechy jsou většinou řešené jako pochozí, vyžadují větší tloušťku substrátu, mohou být osázeny i náročnějšími rostlinami či stromy a vyžadují tím pádem více údržby.

Zelené střechy nejsou pouze výsadou plochých střech. Je možné je realizovat i na střechy s větším sklonem. V takovém případě je ale nutné přijmout určitá konstrukční opatření, aby bylo zabráněno posunu souvrství.

Zelené střechy jsou dobrou náhradou za to, že přírodě „ubíráme“ stavbami prostor.

Víte, že zelené střechy jsou podporovány dotacemi v rámci programu Nová zelená úsporám?

Vertikální zahrady

Vertikální zahrada je další zajímavou možností, jak dostat více zeleně do omezených prostorů. Kompletní ozelenění větších fasád ale vyžaduje větší investiční náklady a údržba může být také složitější. V případě menších domů nebo pouze části fasád se ale nemusí nutně jednat o žádné složité řešení. Stačí například vytvořit jednoduchou předsazenou nosnou konstrukci, na kterou se zavěsí speciální kapsičky pro substrát nebo truhlíky s rostlinami. Fantazii se meze nekladou!

vertikální zahrada, zeleň, město, vegetace

Klasické řešení, které známy a využíváme už roky – využít popínavou rostlinu a nechat ji plazit po fasádě po připravené jednoduché konstrukci. Nevýhodou je, že občas dochází k poničení fasády a v případě odstranění rostliny je nutné počítat s drobnou opravou.

Zatravňovací dlaždice místo vyasfaltovaných ploch

V některých případech je možné místo kompletního vydláždění či vyasfaltování zvážit raději použití zatravňovací dlažby. Toto řešení se hodí perfektně například pro parkování. Dlažba vytvoří rovný a únosný povrch, ale přitom umožní vsakování vody a růst trávy.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka jsou skvělým doplňujícím prvkem pro velkou i malou zahradu. Jezírka mají většinou nepravidelný tvar a bohatý okolní porost, který skrývá útočiště pro mnoho živočichů.

Jezírko, zahrada, zahradní jezírko

I na malém prostoru lze vytvořit zelené zákoutí s drobnou vodní plochou – zde je takřka „ukrytá“ pod vodními rostlinami.

V případě dostatku místa je možné zřídit i přírodní koupací jezírko nahrazující bazén plný chemie. Součástí takového jezírka je pak regenerační plocha osázená vybranými rostlinami, které zajišťují čištění a filtraci vody.

Stromy místo klimatizace

Vzrostlá zeleň působí v mnoha směrech blahodárně, ale dokáže ušetřit také slušné peníze za klimatizaci a chlazení v horkých letních měsících. Vhodně umístěné listnaté vzrostlé stromy spolehlivě ochrání budovy před nepříjemným přehříváním.

Zeleň láká živočichy

Zeleň a vegetace přiláká do místa také mnoho hmyzu, ptáků a dalších živočichů. V zahradním jezírku mohou žít ryby, poblíž často spatříte žáby. V některých městech na zelené střechy umisťují budky pro ptáky, nebo dokonce včelí úly. Vhodným doplňkem jsou také tzv. hmyzí hotely, které si zvládnete vyrobit i sami. Nezapomeňte živočichy podporovat i umístěním malých pítek, hlavně v horkých letních dnech to jistě ocení.

Každá snaha se počítá

Každá legrace něco stojí, a nejinak je tomu i u zelených střech, vertikálních zahrad a ostatních prvků.  Nicméně každá snaha se počítá a často stačí jen dobrý nápad a pár šikovných rukou.

palety, květiny, vegetace, květináč, město

Zahradu lze vytvořit s trochou šikovnosti téměř všude a z čehokoliv.

Zajímavé odkazy

Příklad konstrukce a osázení vertikální zahrady (pocitamesvodou.cz)

Jak na zelenou střechu (tzb-info.cz)

Dotace na zřízení zelené střechy z programu NZÚ (info e-stav.cz)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *