Pět důvodů pro volbu pasivního domu

Pasivní, nulové či plusové domy jsou jedním z nejlepších řešení, které můžete při stavbě nového domu zvolit. Co konkrétně nám tato volba přinese?

Pasivní dům není nevzhledná kostka oplácaná tlustou vrstvou izolace. Pasivní dům může být architektonicky zajímavým dílem, nebo jen nenápadný vesnický domek. Pasivní dům je ale především promyšlený projekt, který perfektně pasuje do zvoleného prostředí. Respektuje fyzikální zákonitosti a maximálně využívá to, co nabízí sama příroda. Jeho návrh identifikuje potenciální problémy a pomocí příslušných opatření jim předchází. Zároveň se snaží maximálně využít energii okolního prostředí. A to jak ve formě energie slunce, větru, vody či země, tak energie schované v lokálních materiálech.

Nulové nebo plusové domy využívají všech předností pasivního domu. V jejich návrhu jsou tyto přednosti dotaženy ještě do větší dokonalosti. Proč tedy dávat přednost této stavební filozofii?

Nižší provozní náklady

Základní myšlenkou pasivních, nulových nebo plusových domů je minimální potřeba energie k jejich provozu. Dům má kvalitní obálku, která v zimě nedovolí teplu utíkat ven, v létě zase naopak. Návrh maximálně respektuje podfmínky místa stavby, využívá všech nabízených předností a snaží se minimalizovat vliv jeho nedostatků. Navržené systémy jsou vysoce účinné. Kvalitní návrh zajišťuje příjemné prostředí i v parných letních dnech.

Větší nezávislost na cenách energií

Když je potřeba dodávané energie nízká, neznamená značné zvýšení cen energií pro majitele domu velkou pohromu. Další myšlenkou úsporných domů je navíc maximalizace dodávky energie z vlastních zdrojů, což ještě více přispívá k nezávislosti. Není lepší forma pojištění na důchod než bydlení, které vyžaduje minimum financí ke svému provozu.

Peníze, úspora, šetřit, energie

Úspora na provozních nákladech je jedním z nejsilnějších argumentů, proč se rozhodnout pro úsporný pasivní dům.

Příjemné klima

Kvalitní návrh zaručuje, že v zimě se budeme uvnitř cítit tak akorát, nebudeme pociťovat nepříjemné chladné proudění od oken. V létě se naopak rádi ukryjeme uvnitř během parného poledne. Kvalitně navržený dům toto umí zajistit i bez instalace klimatizace či chladících jednotek. Počasí v posledních letech nám ukazuje, že nutnost chránit domy před horkem se stane mnohem větším tématem, než úsporné vytápění…

Zdravé bydlení

Je-li výběru veškerých materiálů věnována patřičná pozornost, je bydlení v úsporných domech zdravé. Mechanické větrání zajistí dostatečný přívod čerstvého vzduchu, ale také kontinuální odvod škodlivin uvolňujících se z některých stavebních materiálů nebo z vybavení interiéru (koberce, textilie, nábytek atd.). Kvalitní návrh také zajistí, že v domě po pár letech užívání nebudou bujet plísně.

Ohleduplnost k životnímu prostředí

Pasivní dům šetří zdroje díky nízké potřebě energie na svůj provoz. Může sice na začátku vyžadovat větší „investici“ energie v podobě např. větších tlouštěk izolací, ale tato energie se během pár let provozu bezpečně vrátí na úsporách za provoz. Ve své základní filozofii má pasivní dům i využívání energie prostředí, jako např. Slunce, či jiných obnovitelných zdrojů. Úsporný dům je navíc možné postavit i z přírodních materiálů, jako je např. sláma, hlína a dřevo.

Už jste se rozhodli? Nebo stále váháte? V obou případach vám mohu pomoci, neváhejte mě kontaktovat.

 

 

 

2 komentáře u „Pět důvodů pro volbu pasivního domu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *