Zdravý spánek: pět tipů, jak jej dosáhnout

Co má společného stavebnictví a zdravý spánek? Překvapivě hodně! Kvalitu spánku totiž ovlivňuje nejen správné umístění ložnice, ale i osvětlení či teplota, kterou v ní máme.

Nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita má vliv na naše zdraví, výkonnost, náladu i třeba schopnost učit se. Přitom spousta z nás trpí problémy s usnutím, nočním buzením nebo opakovaným posouváním ranního budíku. Během dne pak někteří dospávají všude, kde se dá. Mnohdy ale stačí pár triků a brzy můžeme pozorovat významné zvýšení kvality našeho života.

Na následujících řádcích najdete pět jednoduchých tipů a rad, jak kvalitu svého spánku posunout na vyšší úroveň.

Alfa a omega pro zdravý spánek – správný návrh ložnice

Dbejte na správnou orientaci ložnice. Ideální je orientovat ji na východ. Ráno vám se vstáváním pomůže vycházející slunce, večer vás nebudou obtěžovat příliš silné sluneční paprsky ze západu a jihozápadu. U místností orientovaných na východ totiž významně snižujeme riziko jejich přehřívání. V případě, kdy orientace na východ není možná, vybavte okna kvalitním vnějším stíněním, abyste zabránili přehřívání. Dodatečně instalované vnitřní žaluzie nebo závěsy vás před teplem příliš neochrání. Můžete mi také napsat, a společně se podíváme, kam nejlépe ložnici ve vašem projektu umístit.

Správná teplota

Nepřetápějte ložnici.  Příliš vysoká teplota má negativní vliv na usínání a kvalitu spánku. Hned na počátku projektu požadujte možnost v ložnici udržovat teplotu o 2 stupně níže než ve zbytku bytu, ideálně pod 20°C. Správně také nastavte termostatické hlavice na radiátorech.

topení, vytápění, spánek, ventil, termostatický ventil, radiátorový ventil

Zdravý spánek vyžaduje o něco nižší teplotu vzduchu.

Umělé osvětlení

Vybírejte vhodné umělé osvětlení. Spektrální složení světla zásadně ovlivňuje činnost organismu. Tzv. modré světlo nás probouzí a pomáhá nás startovat do nového dne. Teplé žluté až červené světlo nám naopak připomíná barvu zapadajícího slunce a večerní plápolání táboráku při tmě. Dáváme tak tělu signál, že je již noc. Při koupi žárovek a světelných zdrojů sledujme především hodnotu tzv. teploty chromatičnosti. Na trhu se již nacházejí řešení, která umožňují měnit barvu světelného zdroje. Za pomoci chytrých technologií si tak můžete nastavit odlišnou barvu světla na ráno, a naopak vhodnější barvu pro večerní čtení knížky před spaním. Pokud pracujete večer na počítači nebo používáte mobilní telefon, využijte možnosti změnit barvu displeje.

Práci nechte za dveřmi

Nevyužívejte ložnici k jiným činnostem. Pro kvalitní, dobrý a zdravý spánek je vhodné dodržovat pravidlo, že ložnice bude sloužit pouze ke spaní. Pracovnu raději přesuňte jinam, aby na vás nedokončené úkoly nekoukaly i v noci. Není tak nutné navrhovat půdorysně zbytečně velkou místnost, ušetřený prostor využijte jinde.

Čerstvý vzduch

Zajistěte dobré větrání. Kvalitní vzduch a dostatek kyslíku je důležitým předpokladem pro to, abyste se ráno budili svěží a ve skvělé formě. V těsné novostavbě nezapomeňte na systém nuceného větrání, který bez starostí zajistí dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Pokud nemáte tuto možnost, můžete využít chytrých technologií a nových vynálezů, jak je například SMARWI. Toto zařízení nainstalujete na okno a například pomocí aplikace jej snadno naprogramujete tak, aby za vás během noci zařídilo větrání automaticky v pravidelných intervalech, nebo třeba dle hladiny oxidu uhličitého v místnosti.

východ slunce, paprsky, probuzení

Probuzení za pomoci slunečních paprsků je příjemné a nenásilné. Rozhodně lepší, než protivný alarm.

A něco navíc…

Pokud chcete porozumět tomu, proč je kvalitní a zdravý spánek tak důležitý a proč se rozhodně nevyplatí spát méně než 7 hodin denně, sáhněte v knihkupectví po knize Proč spíme od autora Matthewa Walkera. Ovšem pozor, zjištěná šokující fakta u vás mohou způsobit přechodnou nespavost. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *